VEEDEEO udostępnia nową usługę – Global Video Directory

  • 0

VEEDEEO udostępnia nową usługę – Global Video Directory

Facebooktwitterlinkedinmail

Typowy scenariusz wdrażania rozwiązań wideokonferencyjnych w sektorze SMB jest zazwyczaj podobny dla większości firm. Otworzenie nowego oddziału, kontrakt z kontrahentem lub klientem w znacznej odległości, współpraca z partnerem wymagającym regularnych spotkań przy pomocy wideokonferencji – to są typowe powody zakupu terminala wideokonferencyjnego.

Jednak zakup terminala wideokonferencyjnego to zaledwie wierzchołek „wideokonferencyjnej góry lodowej”. Oczywiście terminal, wraz z kamerą oraz kodekiem umożliwia połączenia punkt-punkt, jednak firmy, które potrzebują efektywnej, dwukierunkowej współpracy przy pomocy Internetu stają przed pytaniem – co dalej?

Wideokonferencje a koszty

W przypadku większych firm wdrożenie komunikacji wideokonferencyjnej zazwyczaj wiąże się z zakupem infrastruktury, umożliwiającej efektywną komunikację oraz integrację z systemami IT. Dla organizacji z sektora SMB, zazwyczaj zaczynających swoją przygodę z wideokonferencjami od jednego terminala kupno infrastruktury jest nieopłacalny – koszt infrastruktury przekracza wielokrotnie koszt pojedynczego terminala wideokonferencyjnego i po prostu nie ma sensu od strony ekonomicznej.

Z tego powodu aby zapewnić dwukierunkową łączność większość organizacji decyduje się na przekierowanie portów na routerze, co w przypadku pojedynczego terminala umożliwia połączenia „z zewnątrz” przy pomocy publicznego adresu IP organizacji. Jest to działający, darmowy sposób, jednak wiąże się z kilkoma wadami. Pierwszą wadą jest brak możliwości prostego umożliwienia komunikacji dwukierunkowej więcej niż jednemu terminalowi wideokonferencyjnemu na publiczny adres IP. Wiąże się to z faktem, że przekierowując porty terminala na routerze niejako blokujemy je do użycia przez terminal który konfigurujemy. Oczywiście, są możliwości obejścia tego problemy, jednak nie są ani wygodne ani profesjonalne. Wady numer dwa i trzy tego rozwiązania są powiązane ze sobą i faktem że „wystawiamy” urządzenie wideokonferencyjne bez ochrony do Internetu. Jak wszyscy wiemy, Internet jest wspaniały, jednak znajdziemy tam też zagrożenia i ludzi usiłujących utrudnić życie innym. To pewnie ci ostatni wymyślili autodialery – urządzenia skanujące sieć w poszukiwaniu otwartych portów i w ten sposób znajdujących między innymi terminale wideokonferencyjne. Jak zainstalowałeś terminal i otworzyłeś porty na routerze jednego możesz być pewien – prędzej czy później dialery znajdą Twój system i zaczną zasypywać terminal wideokonferencyjnymi połączeniami. Jest to zabawa podobna do głuchych telefonów znanych z sieci PSTN, jednak znacznie bardziej męcząca i niewygodna. Trzecia wada to sam fakt wystawienia wideoterminala na łączność z Internetem, bez DMZ, urządzeń zapewniających bezpieczeństwo – wielu administratorów sieci ma gęsią skórkę gdy usłyszą o takim rozwiązaniu.

Jak wypełnić lukę na rynku?

Do niedawna mieliśmy więc lukę w segmencie wideokonferencyjnym dla mniejszych organizacji, które chciały wdrożyć profesjonalne usługi wideokonferencyjne. „Bariera wejścia” związana z zakupem infrastruktury była zbyt duża i w dużej ilości przypadków nieuzasadniona biznesowo. Prawdopodobnie to wiąże się częściowo z małym nasyceniem rynku wideokonferencyjnego – badania wykazują, że około 90% pomieszczeń konferencyjnych nie jest wyposażonych w terminale wideokonferencyjne. Do niedawna, bo producenci sprzętu starają się tę lukę zapewnić, zazwyczaj przez ofertę subskrypcji usług wideokonferencyjnych w chmurze. W ciągu ostatnich dwóch lat można zaobserwować dosłownie wysyp tych rozwiązań, każde ze swoimi zaletami i wadami, przykładami są tutaj: Microsoft Skype dla firm, Cisco Spark, Lifesize Cloud, Bluejeans. Wszystkie dostarczają wirtualną infrastrukturę wideokonferencyjną w chmurze wraz z mostkiem wideokonferencyjnym, gatekeeperem, SIP proxy, gatewayem PSTN w pakiecie płatnych miesięcznie usług. Jest to dobra oferta i powoduje zauważalne zmiany także na naszym polskim rynku.

VEEDEEO Global Video Directory

VEEDEEO ma swoją wizję systemów wideokonferencyjnych – zespół VEEDEEO wierzy w otwartą komunikację, bez granic i podziałów pomiędzy systemami oferowanymi przez różnych producentów. Dlatego w lutym 2017 zespół udostępnił za darmo możliwość rejestracji urządzeń wideokonferencyjnych w chmurze VEEDEEO, umożliwiając użytkownikom wygodne, profesjonalne i bezpieczne połączenia z systemami znajdującymi się w Internecie.

 

Zasada działania Global Video Directory jest bardzo prosta – wystarczy założyć darmowe konto na http://www.veedeeo.me/v4videobridging oraz założyć w systemie konta dla posiadanych systemów wideokonferencyjnych. Dla każdego terminala wideokonferencyjnego VEEDEEO stworzy unikalny numer systemu (dostępnego przez Internet) oraz PIN (hasło) logowania. Następnie wystarczy wprowadzić dane do terminali wideokonferencyjnych i możemy korzystać z funkcjonalności Global Video Directory. Prawda, że proste?

 

Jaką funkcjonalność dostarcza VEEDEEO Global Video Directory?

Jest to darmowa infrastruktura zbudowana w 100% w chmurze, która jest prosta w obsłudze i umożliwia proste i bezpieczne połączenia wideo pomiędzy terminalami wideokonferencyjnymi niezależnie od miejsca w którym się znajdują. Zespół VEEDEEO dostarcza też pełnego wsparcia usługi i pomoże w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów technicznych związanych z usługą Global Directory.

Czego nie dostarcza darmowe Global Video Directory? Zaawansowana funkcjonalność, taka jak mostek wideokonferencyjny w postaci wirtualnych pokojów wideokonferencyjnych z możliwością dołączenia przez przeglądarkę WebRTC oraz usługi wideostreamingu są dostępne w płatnych pakietach. Na obecną chwilę VEEDEEO wspiera jedynie protokół H.323 – myślę że na obecną chwilę jest to główna wada VEEDEEO Global Video Directory. Wada ta jednak będzie wyeleminowana, bo zespół pracuje nad wsparciem protokołu SIP.

 

Zapraszam do rejestracji i komentowania możliwości http://www.veedeeo.me/v4videobridging, w razie jakichkolwiek pytań lub problemów z usługami VEEDEEO proszę o kontakt przedstawiciela VEEDEEO na Polskę, czyli – nas :).

 


O autorze

Sławomir Czop

Pasjonat IT i telekomunikacji, z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży operatorskiej Tier1. Specjalizacja – nowoczesna komunikacja - VoIP i Skype dla firm. Od 2015 w Polsce, gdzie oprócz pasji telekomunikacyjnej kontynuuje motoryzacyjne i kolarskie hobby.

Skomentuj artykuł