Polycom Trio 8800 Collaboration Kit – test

  • 0

Polycom Trio 8800 Collaboration Kit – test

Facebooktwitterlinkedinmail

Trio 8800 Collaboration kit jest podstawowym zestawem wideokonferencyjnym oferowanym przez Polycom (obok Debut). Atrakcyjna cena i wsparcie dla Skype dla firm w wersjach serwer i chmurowej czyni z Trio ciekawą ofertę.

W tym artykule znajdziecie wrażenia z użytkowania urządzenia, oraz opis jego integracji ze Skype dla firm.

Co oferuje Trio 8800 Collaboration Kit?

 

RealPresence Trio zostało wprowadzone na rynek pod koniec roku 2015, jest nowym urządzeniem, co oznacza zastosowanie najnowszej technologii. W tym przypadku Polycom położył nacisk na maksymalne możliwości przy zachowaniu możliwie niskiej ceny. Co to oznacza?

Połączenia wideo w trybie 1080p/30fps. Polycom wykorzystał kamerę Logitech C930e zapewniającą dobrą jakość obrazu.

Zasilanie przy wykorzystaniu PoE. Minimalizuje ilość kabli na stole konferencyjnym. Im mniej podłączeń, tym lepiej!

Integracja z kalendarzem Exchange. Oznacza bezproblemowe dołączanie do spotkań, podglądanie kalendarza w pokoju konferencyjnym.

Audio. Bardzo wysokiej jakości, Polycom położyło silny nacisk na zapewnienie krystalicznej jakości dźwięku podczas połączeń. Oprócz wysokiej jakości głośników i mikrofonów zostały zastosowane technologie: NoiseBlock (rozpoznająca hałas w tle i wyciszająca w razie potrzeby automatycznie mikrofon) oraz tłumiki echa. Trio może także służyć jako zestaw głośnomówiący po podłączeniu przez USB lub Bluetooth.

5-calowy kolorowy ekran dotykowy. Obsługa interfejsu jest intuicyjna, porównywalna do smartfonów lub tabletów.

Wsparcie dla wielu ekosystemów wideokonferencyjnych. W zależności od wersji SKU i ustawień Trio wspiera:

  • Asterisk
  • Lync2013/Skype dla firm
  • Broadsoft
  • Cisco CUCM V10
  • Avaya Communications Manager V7

Łatwa rozbudowa systemu. Możliwe jest zakupienie jedynie telefonu konferencyjnego Trio 8800 i rozbudowa systemu o połączenia wideo kupując Visual+ w późniejszym terminie. Pełen zestaw Collaboration Kit to: Trio 8800, Visual+, kamera Logitech C930e.

 

Szczegółowe specyfikacje znajdziecie na:

Trio – DataSheet

Trio – Cechy systemu

Trio – FAQ

Visual+ – Datasheet

 

Zawartość opakowania

Zestaw Trio 8800 Collaboration Kit zawiera:

  1. Polycom Trio 8800. Telefon konferencyjny VoIP/Skype dla firm.
  2. Polycom Visual+. Urządzenie rozszerzające możliwości Trio 8800 o połączenia wideo. Posiada interfejs HDMI umożliwiający podłączenie do ekranu oraz USB do którego podłączamy kamerę.
  3. Kamera Logitech Webcam C930e. Dostarczana w zestawie i w tej chwili jedna kamera wspierana przez zestaw. Inne kamery są niewykrywane przez system.

Trio8800CollaborationKit_unboxing_01

Polycom RealPresence Trio 8800 Collaboration Kit jest zestawem zbudowanym na bazie telefonu konferencyjnego, rozszerzonego o możliwości wizualne. Jego sercem jest telefon Trio 8800. Trio wyróżnia się nowoczesnym designem, jest o zdecydowanie najładniejszy telefon z gamy Polycom.

Trio8800CollaborationKit_unboxing_02

Całość schludnie zapakowana, z dołączonym okablowaniem i krótką instrukcją montażu. Visual+ to typowy „black box”, zawiera akcesoria umożliwiający montaż z tyłu ekranu, tak aby był niewidoczny w sali konferencyjnej. Całe urządzenie jest wyposażone w jeden przycisk (na zdjęciu w dolnym prawym rogu), który sygnalizuje stan urządzenia i umożliwia „parowanie” z matką – Trio 8800.

Trio8800CollaborationKit_unboxing_03

Jak już wcześniej wspomniałem, kamera to Logitech C930e, zapewniająca 1080p w 30fps.

Trio8800CollaborationKit_unboxing_04

Instalacja

jest bardzo prosta. Aby zminimalizować liczbę kabli urządzenie jest zasilane przy pomocy PoE. Jeżeli posiadamy switch wspierający 802.3af potrzebujemy dwóch wolnych portów (jeden zasila Trio 8800, drugi Visual+),  w przypadku 802.3at wykorzystamy jeden port – Trio zasili Visual+. Druga konfiguracja jest zalecana – umożliwia łatwiejszą konfiguracje i wygodniejszą obsługę, gdyż urządzenia wykrywają się automatycznie, tak samo przebiega proces parowania.

Polycom ma w ofercie także akcesoryjny injector PoE, zasilający urządzenie w jeżeli infrastruktura nie wspiera PoE. W moim przypadku użyłem zasilacza niezależnego producenta wspierającego 802.3at – urządzenie pracowało bez zarzutu.

Trio8800CollaborationKit_installation_01

Po instalacji zaktualizowałem urządzenie do najnowszej wersji 5.4.3 Rev AA , dostępnej od 16 maja. Po aktualizacji, skonfigurowałem Trio do współpracy ze Skype dla firm 2015, z takiej konfiguracji korzystałem w trakcie wszystkich testów. Trio zostało skonfigurowane jako „zasób” w Exchange, więc jest widoczne zarówno jako urządzenie z MS Skype

2016-05-10_15h20_30

jak i pokój w programie Outlook. Ułatwia to i porządkuje rezerwację zasobów – pokój może być zarezerwowany tylko na jedno spotkanie w tym samym czasie.

2016-05-18_11h48_44

Urządzenie wita użytkownika bardzo ładnym interfejsem, wygląda on nowocześnie i profesjonalnie.

Trio8800CollaborationKit_installation_02

 

Interfejs użytkownika

Pozytywną wiadomością jest możliwość ustawienia polskiego interfejsu użytkownika. Podczas moich testów znalazłem kilka niedoróbek, jednak zasadniczo jakość tłumaczenia jest dobra. Wielką zaletą Trio jest ekran dotykowy, obsługuje się go intuicyjnie – dla osób zaznajomionych ze smartfonami przyzwyczajenie się do obsługi urządzenia zajmie dosłownie kilka minut.

Nawiązanie połączenia, sprawdzenie kalendarza, uruchomienie spotkania wirtualnego to kwestia dosłownie jednego kliknięcia. W przypadku gdy urządzenie jest wykorzystywane do spotkania konferencyjnego online zaplanowanego w Exchange, zarówno na ekranie LCD telefonu jak i ekranie TV widnieje odpowiednia informacja. Kilka minut przed terminem ekranu Trio wyświetla przypomnienie wraz z możliwością dołączenie do spotkania za pomocą jednego kliknięcia.

Moim zdaniem interfejs to mocna strona Trio, obsługa jest przyjemnością. Muszę przyznać że bardzo mi się podoba i pozytywnie się wyróżnia na tle urządzeń konkurencji.

Konfiguracja

Trio możemy konfigurować na trzy sposoby.

Interfejs dotykowy urządzenia.

Służy do wstępnej konfiguracji urządzenia, ale umożliwia tez ustawienie zaskakującej ilości ustawień. Menu jest podzielone na opcje podstawowe (dostępne dla wszystkich) oraz zaawansowane, chronione hasłem.

Za pomocą tego interfejsu możemy też wykonać podstawową diagnostykę, sprawdzić aktualnie wykorzystywane zasoby oraz parametry codec-ów wideo i audio. Ciekawostką też jest, że aby ułatwić sobie życie możemy do urządzenia podłączyć klawiaturę USB – jest wykrywana i przyśpiesza wpisywanie loginów, haseł, domen.

 

Zdalne zarządzanie przez WWW.

Wygodniejsza, zdalna opcja zarządzania. Umożliwia dostęp do wszystkich ustawień, poprzez interfejs WWW, bądź zdalną modyfikację plików cfg. Aby korzystać z tej możliwości zarządzania Trio, należy wpierw włączyć interfejs WWW lokalnie poprzez interfejs dotykowy telefonu.

W razie potrzeby możliwe jest także przechwytywanie interfejsu Trio i zapisywanie plików graficznych na swoim PC-cie.

 

Serwer zarządzający konfiguracją/oprogramowaniem.

Polycom udostępnia mechanizm zdalnego zarządzania konfiguracją i wersją oprogramowania swoich urządzeń poprzez centralny serwer zarządzający. Wygląda to na bardzo ciekawą opcja w przypadku gdy organizacja dysponuje większą ilością telefonów/urządzeń – ręczna modyfikacja ustawień lub upgrade przy większej ilości końcówek konferencyjnych może być koszmarem administratora IT.

Przyznam się że na tym poprzestałem swoje badania, ale w razie gdy jesteście zainteresowani konfiguracją i praktycznym działaniem serwera zarządzającego proszę o feedback – w razie potrzeby przetestuję dokładniej tę opcję.

Połączenia głosowe

Są świetnej jakości. Jest to zasługą zarówno czułego mikrofonu z usuwaniem echa jak i wyśmienitych głośników. Dźwięk jest mocny i czysty. Podczas testów podłączyłem telefon przy użyciu Bluetooth i przesłuchałem kilka mp3-ek – muzyka była zaskakująco dobrej jakości. Jest to zdecydowanie mocną strona Trio.

Zgodnie z zaleceniami producenta mikrofony mają zasięg do 6 metrów, w razie potrzeby możemy rozszerzyć system o 2 dodatkowe zewnętrzne mikrofony umożliwiające zastosowanie w dużych pomieszczeniach konferencyjnych.

W razie potrzeby wykorzystując Visual da się podłączyć Trio do zewnętrznych głośników (gniazdo minijack).

Połączenia wideo

Dołączona do zestawu kamera Logitech uzyskuje dobrą jakość ekranu przy 1080p30fps. Jeżeli natomiast ją porównamy do kamer z droższych zestawów, różnica jest zauważalna. Brak powiększenia, stosunkowo mała soczewka i matryca moim zdaniem ogranicza zastosowanie zestawu do mniejszych pokojów konferencyjnych. Jeżeli poszukujesz systemu Polycom do dużych sal, zalecam zapoznanie się z RealPresence Group 310/500.

Współpraca ze Skype dla firm

Polycom od kilku lat stawia na ścisłą współpracę z Microsoft i rezultaty widać w przypadku integracji Trio <-> Skype dla firm. Wystarczy skonfigurować odpowiednio konto S4B, wpisać login i hasło do Trio i gotowe! Po kilkunastu sekundach Trio jest gotowe do działania w środowisku. W przypadku tego urządzenia konfiguracja jest zachowywana, więc po odłączeniu i ponownym podłączeniu Trio jest gotowe do pracy po minucie potrzebnej na uruchomienie telefonu, sparowanie z Visual i zalogowanie do S4B.

Automatyczna aktualizacja oprogramowania

Jako jeden z elementów integracji ze Skype dla firm przetestowałem automatyczną aktualizację oprogramowania przy wykorzystaniu S4B. Polycom udostępnia software w dwóch wersjach – do aktualizacji przy pomocy USB/serwera zarządzania lub plik *.cab, wykorzystywany przez Skype dla firm.

Automatyczna aktualizacja oprogramowania w przypadku Trio 8800 Collaboration Kit przebiega gładko i składa się ze standardowych kroków.

Import pliku *.cab na serwer S4B

Upgrade - SW import into S4b

Kontrolowany upgrade zdalny systemów

Po zainstalowaniu nowego oprogramowania na serwerze S4B, jest ono dostępne dla urządzeń zarejestrowanych jako testowe. W przypadku gdy przetestujemy nową wersję i zdecydujemy że możemy zaktualizować resztę urządzeń w naszym eko-systemie, następnym krokiem jest zaaprobowanie wersji oprogramowania. Można to zrobić poprzez PowerShell, albo panel kontrolny Skype dla firm.

Upgrade - approve upgrade into production - edited

Aktualizacja oprogramowania.

Urządzenie zainicjuje aktualizację automatycznie po restarcie, zalogowaniu użytkownika lub po 24 godzinach – jedyne co użytkownik musi zrobić to zatwierdzić rozpoczęcie aktualizacji na telefonie.

Połączenia P2P (punkt-punkt)

Dostępne są połączenia audio, wideo i dzielenie pulpitu/aplikacji. Połączenia są zestawiane szybko, interfejs intuicyjny. Połączenie przychodzące jest sygnalizowane sygnałem dźwiękowym i komunikatem na ekranie i panelu dotykowym.

ScreenCapture_Meeting_Invitation_02

ScreenCapture_Incoming_Call_01

W przypadku połączeń wideo brak jest funkcji dzielenia obrazu, tzn na ekranie widać osobę z którą rozmawiamy albo nas albo prezentowaną treść. Jest to ograniczeniem w porównaniu do droższych systemów.

Update: ograniczenie to zostało wyeleminowane w oprogramowaniu 5.4.4 rev AA – więcej na http://www.netexperts.pl/2016/11/16/realpresence-trio-nowa-wersja-firmware-5-4-4/.

Poza tym ograniczeniem urządzenie zapewnia dobrą jakość połączenia, z wyśmienitym audio i dobrym wideo.

 

Konferencje

Za pomocą Trio istnieje możliwość zainicjowania połączenia konferencyjnego ad-hoc, możemy też w każdej chwili dołączyć Trio do konferencji. Poza ograniczeniami takimi samymi jak w przypadku połączeń P2P, wszystko działa poprawnie. Funkcja „Gallery View” znana ze Skype dla Firm jest w testowane wersji oprogramowania niedostępna.

W czasie konferencji za pomocą menu głównego mamy podobny wpływ na konferencję jak przy użyciu klienta Skype dla firm. Możemy dodać użytkownika do konferencji, wyciszyć mikrofon, sprawdzić listę uczestników i oczywiście się rozłączyć.

ScreenCapture_Conference_Call_01

Opcja „Uczestnicy” pokazuje wszystkich partycypantów konferencji, wraz ze wskazaniem kto aktualnie mówi.

ScreenCapture_Conference_Call_03

Korzystając z tego ekranu możemy też wyciszyć pojedynczego (albo wszystkich) rozmówcę, a także go rozłączyć z konferencji.

ScreenCapture_Conference_Call_04

Integracja z Exchange

Trio gładko się łączy z poprawnie skonfigurowanym Skype dla firm/Exchange. Umożliwia to podgląd kalendarza, spotkania są widoczne zarówno na ekranie jak i panelu dotykowym.

Aby dołączyć do zaplanowanego spotkania, wystarczy dotknąć pole połącz na widoczne w przypomnieniu urządzeniu.

ScreenCapture_Meeting_Invitation_01

Całość przebiega bardzo sprawnie i wygodnie, dołączanie do spotkania jest o wiele bardziej intuicyjne w porównaniu do systemów sterowanych zdalnie przez pilota.

Podsumowanie

Trio 8800 Collaboration Kit jest urządzeniem wideokonferencyjnym zaliczającym się do najtańszych na rynku, przy okazji wspierającym szeroką gamę platform (w tym Skype dla firm online). Wrażenie robi jego jakość wykonania oraz łatwość obsługi. Decyzja o zastosowaniu ekranu dotykowego z wygodnym interfejsem była słuszna i zdecydowanie ułatwia zapoznanie się z funkcjami urządzenia. Również możliwości konfiguracji są szerokie, administrator IT ma wpływ na wszystko co by mógł sobie wymarzyć.

Mocną stroną Trio jest również bezproblemowa integracją ze Skype dla firm –  wszystkie funkcje działają zgodnie z założeniami – a serwer Exchange jest wykrywany automatycznie przez wbudowanego klienta S4B.

W obecnej wersji oprogramowania brakuje mi jednoczesnego widoku wszystkich rozmówców i widoku uczestników podczas prezentacji. Ta funkcjonalność jest (wraz z kamerami 4x-16x) jest dostępna w modelach Polycom 310/500, urządzeniach znacznie droższych od Trio.

Update: ograniczenie to zostało wyeleminowane w oprogramowaniu 5.4.4 rev AA – więcej na http://www.netexperts.pl/2016/11/16/realpresence-trio-nowa-wersja-firmware-5-4-4/.

Podsumowując – udane urządzenie, umożliwiające prosty wstęp do świata wideokonferencji.

Jak jesteście zainteresowani funkcjami Trio, których nie opisałem w tym artykule zapraszam do komentowania, w razie możliwości uzupełnię test lub odpowiem w komentarzach.

Jeżeli chciałbyś przetestować Polycom RealPresence Trio 8800 Collaboration Kit, zapraszam do kontaktu.

 


O autorze

Sławomir Czop

Pasjonat IT i telekomunikacji, z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży operatorskiej Tier1. Specjalizacja – nowoczesna komunikacja - VoIP i Skype dla firm. Od 2015 w Polsce, gdzie oprócz pasji telekomunikacyjnej kontynuuje motoryzacyjne i kolarskie hobby.

Skomentuj artykuł