Collaboration Wars – Cisco Spark vs MS Skype dla firm – pokoje tematyczne

  • 0

Collaboration Wars – Cisco Spark vs MS Skype dla firm – pokoje tematyczne

Facebooktwitterlinkedinmail

Poczta elektroniczna, wymyślona w 1965 była rewolucją w komunikacji biznesowej porównywalną do odkrycia telefonu. E-maile, znane w obecnej formie od 1982 roku (kiedy Jon Postel opracował protokół SMTP używany w obecnej formie do dzisiaj), przyśpieszyły i ułatwiły wymianę informacji. Początkowo przyjęta niechętnie przez użytkowników, obecnie opanowała komunikacja biznesową, w wielu firmach stając się podstawowym narzędziem.

Wielu z Was to zna: setki e-maili w skrzynce, trudności ze znalezieniem informacji, nigdy nie kończące się wątki z wiadomościami. Jak uporządkować ten bałagan, jak znaleźć potrzebny nam e-mail wśród setki nieuporządkowanych w skrzynce? Jak sprawnie przechowywać wiadomości i tematycznie je porządkować?  W wielu organizacjach wymiana informacji za pomocą e-maili stała się przeszkodą w sprawnym działaniu i w prowadzeniu projektów, stąd dni bez e-mailów i inne próby ograniczenia wykorzystania poczty elektronicznej na rzecz innych narzędzi.

Czym są kanały tematyczne?

W tym wpisie porównamy wycinek funkcjonalności oferowanej przez Skype dla firm  – kanały tematyczne z porównywalnym Cisco Spark.

Czym są kanały tematyczne? Są próbą rozwiązania problemów związanych z komunikacją przy wykorzystaniu e-maili. W odróżnieniu od poczty elektronicznej persistent chat działa na zasadzie miejsc (pokojów) o zdefiniowanej tematyce oraz uczestnikach. Nad pokojami tematycznymi pełną kontrolę ma założyciel i może on być przypisany przykładowo do projektu, albo do produktu.

More

Pojedynek

Pojedynek czas zacząć! Poznajcie kanały tematyczne Skype dla firm i Cisco Spark.

Microsoft Skype dla firm

W lewym narożniku gotowy do walki jest Microsoft ze swoim Skype dla firm. Komunikator Microsoft oferuje kanały tematyczne od 2010, początkowo zostały wprowadzone do MS Lync jako oddzielna aplikacja, od MS Lync 2013 jest integralną częścią komunikatora. 

Wystarczy jedno kliknięcie i mamy dostęp do najnowszych wiadomości ze wszystkich kanałów tematycznych, których jesteśmy uczestnikami.

W przypadku rozwiązania Microsoftu kanały tematyczne są dostępne tylko w przypadku zainwestowania w rozwiązanie serwerowe i hybrydowe, w chwili obecnej brak jest tej funkcjonalności dla Skype dla firm online (lub Office 365). Pojedynczy serwer wspiera do 20.000 użytkowników, serwery możemy łączyć w grupy czterech serwerów wspierające do 80.000 użytkowników.

Administrator ma dostęp do szerokich możliwości konfiguracji pokojów tematycznych. To on tworzy kategorie do których przypisane są kanały i decyduje kto ma możliwość tworzenia pokojów w tych kategoriach, kto może uczestniczyć w konwersacji, a kto ma zabroniony dostęp. Administrator może także m. in kontrolować czy do kanałów można dołączać pliki, maksymalną ich wielkość oraz ile wiadomości jest odświeżanych przy odwiedzinach kanału. Podsumowując, w przypadku Skype dla firm kontrola nad pokojami tematycznymi jest rozbudowana i zadowoli chyba każdego administratora.

Inną ciekawą opcją są dodatki (Add-ins). Za ich pomocą możemy rozbudować kanały tematyczne o potrzebną nam funkcjonalność lub zintegrować z infrastrukturą IT, przykładowo systemem CRM. Dodatki dostarczane są przez firmy trzecie, większe organizacje mogą też skorzystać z API udostępnionego przez Microsoft.

Niestety funkcjonalność kanałów tematycznych w przypadku Skype dla firm jest niedostępna w przypadku klientów na telefony komórkowe, więc w przypadku gdy jesteśmy pozbawieni laptopa nie możemy kontynuować pracy. Kanały tematyczne nie są też wspierane na Mac’ach, w praktyce możemy kanały używać tylko na systemach opartych o MS Windows.

Kolejne ograniczenie to uczestnicy pokojów – mogą to być tylko osoby z wewnątrz organizacji. Niestety nie możemy dodać do kanału tematycznego innych osób, nawet z zaprzyjaźnionych organizacji (poprzez federację). Warto tu jednak zaznaczyć, że gdy uruchamiamy połączenie konferencyjne ze wszystkimi uczestnikami kanału tematycznego, możemy włączyć do rozmowy członków spoza naszej organizacji, przykładowo klienta w celu omówienia postępów nad projektem. 

 

WadyZalety
Dostępne tylko w instalacji "on premises" albo hybrydowejKanały tematyczne są osiągalne z poziomu jednego, zintegrowanego klienta, za pomocą jednego kliknięcia
Brak funkcjonalności w mobilnym kliencie Skype dla firmMożliwość integracji z wewnętrznymi systemami i zwiększania funkcjonalności za pomocą API i systemów dodatków add-ins
Uczestnikami kanałów tematycznych mogą być tylko wewnętrzni pracownicy organizacji (konta AD)Dokładna kontrola nad uprawnieniami użytkowników i dostępem do kanałów tematycznych.
Średnio skomplikowane (kilka kliknięć) tworzenie nowych kanałów tematycznych. W przypadku gdy nowy kanał potrzebny jest "na już" kilka kliknięć to za dużo.

Cisco Spark/Jabber/Webex

W prawym narożniku mamy Cisco z kombinacją: Spark (pokoje tematyczne i komunikacja), Jabber (komunikator P2P) oraz Webex (konferencje).

Pierwsze wzmianki o iskierce pojawiły się na początku 2015. W odróżnieniu od pokojów tematycznych Skype dla firm jest to usługa skupiająca się na chmurze i pełni korzysta z możliwości chmury. W przypadku gdy klient posiada własna infrastrukturę, za pomocą Spark Hybrid Services  możemy zintegrować urządzenia audio/wideo (najlepiej Cisco ;)) z Cisco Spark.

Założenia produktu Cisco są zupełnie inne w porównaniu do Microsoft. W przypadku Microsoft mamy pełna kontrolę nad prawami użytkowników, możliwość zablokowania dostępu do pokojów tematycznych, przesyłania plików, limity historii kanałów. Czyni to kanały tematyczne Microsoftu odpornym na „niestandardowe” pomysły użytkowników, jednocześnie platforma jest zamknięta. Cisco daje kontrole nad kanałami tematycznymi użytkownikom, licząc na ich inteligencję i kontrole treści udostępnianych osobom spoza firmy. Wadą w przypadku tego założenia są możliwe niekontrolowane „przecieki” informacji, zaletą jest znacząco uproszczony interfejs użytkownika – kanały tematyczne są tworzone „ad hoc”, przy pomocy jednego przycisku. 

Iskierka jest dostępna na szerokie spektrum urządzeń, komputery PC z systemem MS Windows i iMac’i oparte o OS X, telefony komórkowe (Apple iOS, Android, Windows Mobile), istnieje także klient www dostępny z Internetu. Każda wersja ma nowoczesny, atrakcyjny wygląd wygląda świeżo w porównaniu do MS Skype dla firm.

 

Kanały tematyczne w wykonaniu Cisco można również rozbudować o dodatkowa funkcjonalność – Cisco udostępnia Cisco Spark for Developers. W tym przypadku jest to głównie integracja z usługami web, przykładowo: Trello, Zendesk, GitHub, Zapier

Spark - integracja

Cisco Spark umożliwia dołączenie osób spoza organizacji zarówno do kanałów tematycznych jak i połączeń wideo/audio-konferencyjnych.

WadyZalety
Dostępne tylko w chmurze.Dostępny na każdej platformie sprzętowej oraz na telefonach komórkowych.
Brak pełnej kontroli nad prawami użytkowników.Możliwość integracji z wewnętrznymi systemami i zwiększania funkcjonalności za pomocą API i systemów dodatków add-ins
W porównaniu do Office 365, Cisco Spark jest skupione na współpracy, Cisco nie posiada własnego pakietu biurowego.W kanałach tematycznych mogą uczestniczyć zarówno pracownicy firmy jak i zewnętrzne osoby (brak ograniczeń).

Podsumowanie

 

Zarówno Skype dla firm jak i Cisco Spark mają wady, które mogą być nieakceptowalne dla działów IT. Moim zdaniem w przypadku Cisco Spark głównym problemem może być brak możliwości uruchomienia usługi w infrastrukturze IT firm, natomiast Skype dla firm razi wsparciem tylko dla komputerów PC z systemem MS Windows.

Jeżeli chodzi o intuicyjność interfejsu i komfort obsługi – Cisco wygrywa ze skupieniem na „user experience”, komfort użytkownika był priorytetem dla Cisco od początku projektu Spark. Myślę, że możemy pogratulować Cisco udanego wejścia na rynek, dla użytkowników (i adminów IT) może to oznaczać tylko jedno – zaciętą walkę z Microsoft i w rezultacie lepszy produkt dla nas wszystkich.


O autorze

Sławomir Czop

Pasjonat IT i telekomunikacji, z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży operatorskiej Tier1. Specjalizacja – nowoczesna komunikacja - VoIP i Skype dla firm. Od 2015 w Polsce, gdzie oprócz pasji telekomunikacyjnej kontynuuje motoryzacyjne i kolarskie hobby.

Skomentuj artykuł