Microsoft Surface Hub – nowy gracz na rynku urządzeń audiowizualnych

  • 0
Surface Hub 3

Microsoft Surface Hub – nowy gracz na rynku urządzeń audiowizualnych

Facebooktwitterlinkedinmail

Po kilkukrotnych zmianach terminu, zgodnie z ostatnimi wiadomościami na początku 2016 zaczynie się wysyłka Microsoft Surface Hub do klientów. Wraz z tym urządzeniem Microsoft wchodzi na rynek urządzeń wideokonferencyjnych, dedykowanych do większych pomieszczeń. Do tej pory Microsoft nie posiadał podobnych rozwiązań w swojej ofercie – w przypadku gdy było na nie zapotrzebowanie, firmy były skazane na integrację ze Skype urządzeń firm Cisco, Polycom, Lifesize. Co nowego oferuje to Surface Hub? Czy ma szansę na sukces? Czy firmy oferujące tradycyjne systemy wideokonferencyjne mogą czuć się zagrożone?

Pierwsze zapowiedzi o Microsoft Surface Hub pojawiły się 21 stycznia 2015, na evencie Windows 10 w Redmond. Według słów Microsoft tego dnia Surface Hub to: „wszechstronne urządzenie do współpracy w grupie, zaprojektowane aby rozwinąć możliwości wspólnej, naturalnej pracy między ludźmi”. Co to dokładnie znaczy?


Na pierwszy rzut oka Surface Hub jest podobny do każdego terminala wideokonferencyjnego. Zwykły ekran na stojaku, z możliwością zawieszenia na ścianie. Po chwili zaczynasz się zastanawiać – gdzie są kamery, jak się steruje tym interfejsem?

Surface Hub

Otóż Surface Hub jest w pełni zintegrowanym urządzeniem. W przeciwieństwie do większości konkurencji posiada zintegrowane dwie kamery, głośniki, a nawet panel dotykowy i minikomputer z procesorem Intel (i5 dla ekranu 55″ i i7 w przypadku 84″). System jest w pełni gotowy do pracy po podłączeniu, z jednym haczykiem – do pracy wymagany jest serwer Skype dla firm. Urządzenie korzysta pełnymi garściami z funkcjonalności serwera Skype dla firm i jest widoczne dla systemu jako następny endpoint, więc nie ma możliwości bezpośredniej łączności pomiędzy pokojami wideokonferencyjnymi bez infrastruktury Skype.

Co znajdziemy „pod maską”? W pełni niezależny komputer z systemem operacyjnym. „Mały” model posiada ekran full HD ze 100-punktowym ekranem dotykowym, duży dysponuje rozdzielczością 4K. Oba dyskiem SSD o pojemności 128 GB na którym zainstalowana jest specjalna wersja Windows 10, dostosowana do specyficznych wymagań Surface Hub. Z innych danych – procesor i5 z grafiką Intel HD 4600 w przypadku wersji 54″, i7 z kartą Quadro K2200 dla 82″.

Oba urządzenia obsługują właściwie każdy popularny protokół łączności bezprzewodowej (Wi-Fi ac/a/b/g/n, BT 4.0, NFC, Miracast) i przewodowej (Ethernet, USB 3.0, DisplayPort i wiele innych). Surface Hub to też plejada czujników (podczerwień, natężenie światła, macierz mikrofonów, itd.) i obsługa wielu urządzeń wskazujących, w tym precyzyjnych rysików.

Co czyni Surface Hub interesującym? Sposób w jaki Microsoft zintegrował ze sobą sprzęt i oprogramowanie. Microsoft ma szanse zrewolucjonizować spotkania biznesowe i rynek urządzeń audiowizualnych – wyobraźcie sobie wielki tablet z ekranem dotykowym, na którym można „na gorąco” robić notatki podczas spotkania, dzwonić do innych uczestników, uruchamiać programy. Zresztą – popatrzcie sami:

 

Wstępne opinie o Surface Hub są pozytywne i urządzenia wzbudzają duże zainteresowanie. Świadczy o tym niedawno ogłoszony wzrost obu modeli o $2000. Urządzenie można zamawiać już teraz, wysyłki się zaczną w pierwszym kwartale 2016.

Szczegółowe dane techniczne:

 Microsoft Surface Hub 55"Microsoft Surface Hub 84"
ProcesorIntel i5Intel i7
Pamięć RAM8 GB8GB
Dysk twardy128 GB SSD128 GB SSD
Karta graficznaIntel HD 4600nVidia Quadro K2200
Rozdzielczość ekranu1920x1080 (full HD)3840x2080 (4k)
Interfejsy wejścia-wyjściaWi-Fi ac/a/b/g/n
BT 4.0
NFC, Miracast
Ethernet
USB 3.0
DisplayPort
Wi-Fi ac/a/b/g/n
BT 4.0
NFC, Miracast
Ethernet
USB 3.0
DisplayPort
wymiary(806.4mm x 1514.3mm x 85.8mm)(1171.5mm x 2202.9mm x 105.4mm)
audio/wideo(2x) kamera 1080p
4 elementowa macierz mikrofonów
(2x) głośniki stereo
(2x) kamera 1080p
4 elementowa macierz mikrofonów
(2x) głośniki stereo
Przewidywana dostępnośćpierwszy kwartał 2016pierwszy kwartał 2016
Cena (w USA)$8,999$21,999


O autorze

Sławomir Czop

Pasjonat IT i telekomunikacji, z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży operatorskiej Tier1. Specjalizacja – nowoczesna komunikacja - VoIP i Skype dla firm. Od 2015 w Polsce, gdzie oprócz pasji telekomunikacyjnej kontynuuje motoryzacyjne i kolarskie hobby.

Skomentuj artykuł