Debiut Office 365 E5 – zagrożenie dla operatorów telekomunikacyjnych?

  • 0

Debiut Office 365 E5 – zagrożenie dla operatorów telekomunikacyjnych?

Facebooktwitterlinkedinmail

Pierwszego grudnia Microsoft wprowadził nowy pakiet Office 365 E5 – dalszą część wprowadzania nowych usług dla klientów używających rozwiązań w chmurze.

Oficjalna korespondencja Microsoftu do partnerów brzmi:

„Office 365 pozostaje najszybciej rozwijającym się produktem w historii Microsoft i jesteśmy podekscytowani obserwując jak wielu partnerów osiąga znaczący wzrost dzięki rozwiązaniom w chmurze Microsoftu. Dostępny od 1 grudnia 2015, nowy plan Office 365 Enterprise Suite E5 dostarcza nowych możliwości dotarcia do nowych klientów i zwiększając znacząco wartość rozwiązania dla obecnych” (tłumaczenie własne).

Co umożliwia Office 365 E5?

Przyjrzyjmy się dokładniej co dostarcza nowy pakiet Office 365 E5. Najciekawsze dodatki znajdziemy w obszarze komunikacji – w możliwościach aplikacji Skype dla firm.

Usługi Skype dla firm dodane w pakiecie E5:

  • PBX w chmurze. Zastępuje centralkę telefoniczną (PBX). Oznacza to niemałe oszczędności dla mniejszych firm – brak PBX-a oznacza oszczędności na sprzęcie oraz specjalistach do jego obsługi.
  • Konferencje PSTN. Dostępne do tej pory tylko w przypadku Skype Server 2015 albo architektury mieszanej (część usług online), teraz posiadacz pakietu E5 będzie mógł się dołączyć do konferencji używając PSTN bez dodatkowych urządzeń.
  • Spotkania on-line. Spotkania online są już znane, w tym przypadku nowością jest maksymalna ilość uczestników. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Microsoft, maksymalna ilość uczestników do których dostarczana jest treść w pakiecie E5 wynosi 10,000. Pierwsza myśl brzmi – kto by potrzebował spotkań z taką ilością osób? Znam firmy dla których standardowe ograniczenie 250 uczestników jest zbyt niskie, poza tym przy takim limicie można się pokusić na prezentacje swoich produktów online dla całego świata.
  • Połączenia do sieci telefonicznej PSTN. Microsoft występuje (chyba po raz pierwszy) jako operator telekomunikacyjny. Po podpisaniu dodatkowej umowy, twoje połączenia będą terminowanie przez Microsoft i to Microsoft będzie odpowiadał za jakość połączeń oraz dostarczanie faktur. Masz umowę z operatorem na terminację połączeń telefonicznych do sieci PSTN? Od tej chwili może być niepotrzebna.

Oprócz tego pakiet E5 zawiera takie aplikacje jak Yammer, Power BI Pro, Delve oraz PowerBI. W chwili obecnej w Polsce funkcjonalność konferencji PSTN i połączenia do sieci PSTN jest niedostępna – więcej szczegółów znajdziecie na stronie
Microsoft Office 365.

Dlaczego moim zdaniem ta zmiana jest istotna? Przez dziesięć lat obserwuję jak Microsoft „zagarnia” kolejne wysepki potrzebne do sprawnego funkcjonowania organizacji. Początkowo, wraz ze wprowadzeniem Office Communicator/Lync Microsoft zaatakował rynek centralek telefonicznych. Zrobił to na tyle skutecznie, że po pięciu latach według analiz T3i w USA 79% przedsiębiorstw wprowadziło albo planuje wprowadzić Skype dla firm (źródło: Raport T3i, czerwiec 2014). Jak Microsoft będzie tak samo skuteczny w ataku na rynek operatorski, może zmusić operatorów do ucieczki w niszę dostawcy Internetowego. A może z usługą ExpressRoute zaczyna też wkraczać w ten rynek?

Zmiany w infrastrukturze firm przez wprowadzenie Skype dla firm

 

Pozostaje jeszcze sporo pytań co do szczegółów usługi, na przykład jakie będą stawki za połączenia, kiedy usługa będzie w pełni dostępna w Polsce oraz czy będzie możliwe przenoszenie numerów DDI do Microsoft. Myślę, że odpowiedzi na te pytania uzyskamy na początku 2016.

 

2016 będzie ciekawym rokiem.

 


O autorze

Sławomir Czop

Pasjonat IT i telekomunikacji, z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży operatorskiej Tier1. Specjalizacja – nowoczesna komunikacja - VoIP i Skype dla firm. Od 2015 w Polsce, gdzie oprócz pasji telekomunikacyjnej kontynuuje motoryzacyjne i kolarskie hobby.

Skomentuj artykuł