Skype dla firm – zmiany w 2015

 • 0

Skype dla firm – zmiany w 2015

Facebooktwitterlinkedinmail

Dobrze znany zintegrowany system komunikacyjny – Lync 2013 zmienił nazwę na Skype dla firm 2015. Zmiana nazwy nastąpiła po zakupie Skype przez Microsoft.

Najbardziej oczywista jest zmiana nazwy, Microsoft Lync odchodzi w niepamięć – umarł król niech żyje król. Microsoft jednak nie zaprzestał na zmianie nazwy, wprowadzono też wiele udoskonaleń i nowych funkcjonalności.

W tym artykule przedstawię Wam najważniejsze i najbardziej widoczne zmiany.

Nowy wygląd okna komunikatora

Skype dla firm - interfejs - główne okno programuInterfejs Skype dla firm został zmieniony tak, aby przypominał doskonale znany użytkownikom Skype. Łatwiejsza obsługa, podobna do Skype ma wiele zalet.

Ponieważ użytkownik nie musi się dostosowywać do nowego narzędzia, czas potrzebny na szkolenie przy wdrożeniach jest minimalizowany. Także wsparcie produktu jest zdecydowanie łatwiejsze – dział IT może się skupić na platformie i jej działaniu.

Wszystkie znane z poprzednich wersji udogodnienia pozostały w tej wersji oprogramowania – przykładowo większość zazwyczaj potrzebnych czynności jest dostępne przy pomocy jednego kliknięcia. Aby z nich skorzystać należy najechać kursorem nad miniaturę zdjęcia użytkownika.

akcje błyskawiczne

Okno konferencji także zostało uporządkowane – większość akcji jest dostępnych pod ikoną „Prezentuj”.

Skype dla firm - konferencje

 

Niewielkim, ale przydatnym usprawnieniem jest podgląd załącznika przesyłanego nam podczas rozmowy. Do tej pory, aby podejrzeć co otrzymaliśmy od uczestnika rozmowy należało ściągnąć plik na nasz komputer. W Skype dla firm 2015 podgląd jest widoczny w oknie komunikatora, więc możemy podjąć decyzję o dalszych akcjach bez potrzeby transferowania załączników.

Skype dla firm - file transfer

 

Połączenia z wykorzystaniem telefonu stacjonarnego

Całkowicie nowa funkcja. Dostępna tylko w przypadku gdy organizacja posiada PBX (centralkę telefoniczną) która jest skonfigurowana do współpracy z Skype dla firm, oraz Skype dla firm serwer 2015.

Przy wykorzystaniu tej funkcjonalności jest możliwe przekierowanie rozmowy głosowy na telefon, który znajduje się w pobliżu użytkownika, przykładowo telefon w domu, hotelu, telefon komórkowy. Bardzo przydatna funkcja w przypadku gdy użytkownik znajduje się w miejscu ze słabą jakością połączenia Internetowego. Poprzez przekierowanie wrażliwego na zakłócenia strumienia audio użytkownik może korzystać z pełnej funkcjonalności Skype dla firm, jednocześnie rozmawiając używając połączenia PSTN.

 

Skype dla firm - połączenie przy pomocy PSTN

Integracja ze Skype

Wymaga:

 • Skype dla firm 2015 serwer, albo planu online
 • Interfejsu klienckiego w wersji Skype dla firm (stary interfejs – Lync nie jest wspierany)
 • Ostatnią wersję Skype
 • Skonfigurowania usługi przez administratora IT.

Teraz używając Skype dla firm możesz się kontaktować ze wszystkimi użytkownikami komercyjnego Skype – uzyskujesz dostęp do setek milionów użytkowników. Kontakt ze „światem zewnętrznym” jest bardzo ułatwiony. Przykładowo, rozmowy kwalifikacyjne na odległość, kontakt z klientem, albo zewnętrzną organizacją, nie posiadającą profesjonalnych rozwiązań komunikacyjnych. Moim zdaniem świetna funkcjonalność i wspaniała konsolidacja produktów po zakupie Skype przez Microsoft.

Jak korzystać z integracji ze Skype?

  1. W oknie wyszukiwania wpisujemy imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę użytkownika Skype, albo numer telefonu użytkownika którego szukamy.
   Skype dla firm - integracja ze Skype 1

 

  1. Po wypełnieniu pola wybierz katalog Skype (albo Skype directory w wersji anglojęzycznej)
   Skype dla firm - integracja ze Skype 2

 

 1. Zaznacz osobę którą szukałeś i dodaj ją do swoich kontaktów.
  Skype dla firm - integracja ze Skype 3

Po dodaniu kontaktu, możesz rozpocząć konwersację za pomocą wiadomości błyskawicznych oraz połączeń audio i wideo. Skype propaguje też informacje na temat stanu użytkownika.

W przypadku gdy użytkownik Skype chce się porozumieć z osobą korzystającą ze Skype dla firm, musi znać pełen adres e-mailowy. W innych przypadkach wyszukiwanie się nie uda – katalog Skype przechowuje tylko informacje o użytkownikach komercyjnego Skype, a w przypadku wyszukiwania Skype dla firm kontaktuje się z serwerem brzegowym danej firmy (domeny).

Ocena jakości połączenia

Dobry dodatek do serwera monitorującego jakość połączenia. Losowo po połączeniu użytkownik jest proszony o subiektywną ocenę połączenia. Poprzez te statystyki administrator ma dostęp nie tylko to danych wygenerowanych przez system, ale także do statystyk wskazanych przez użytkowników – daje to większe możliwości diagnozy problemów z jakością.

Przykładowy widok raportu jakości połączenia:

Skype dla firm - statystyki jakości połączeń

 


O autorze

Sławomir Czop

Pasjonat IT i telekomunikacji, z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży operatorskiej Tier1. Specjalizacja – nowoczesna komunikacja - VoIP i Skype dla firm. Od 2015 w Polsce, gdzie oprócz pasji telekomunikacyjnej kontynuuje motoryzacyjne i kolarskie hobby.

Skomentuj artykuł